mediraty mediraty
"WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE BĘDZIE MEDYCYNĄ JUTRA”
L. L. PAULING
„TO NIE ŻYWNOŚĆ SZKODZI ZDROWIU TO BRAK WIEDZY O NIEJ SKRACA ŻYCIE”
PROF.S.TYSZKIEWICZ
„TO NIE DIETA, TO NOWY STYL ŻYCIA, ZACZNIJ OD DZIŚ.”
previous arrow
next arrow
Slider

ZIELE CZYSTKA -SUPER DZIAŁANIE, PLACEBO CZY MODA?

Dodano: sob Mar 31

Co zawiera i na co jest polecany czystek- informacji w Internecie jest mnóstwo.

 

Zacznijmy od zasadniczej sprawy. Badań dotyczących czystka jest niewiele. Europejska Agencja Leków (EMA), nie opracowała jeszcze monografii wspólnotowej dotyczącej tego surowca. Nie znajdziemy również wzmianek w Monografii Komisji Europejskiej przy Niemieckim Urzędzie Zdrowia, które były podstawą do tworzenia dalszych monografii europejskich. Opisu czystka nie wymieniają monografie ESCOP stworzone przez Europejskie Stowarzyszenie Fitoterapeutyczne, a także nie wspominają o nim podręczniki naszych polskich fitoterapeutów.

 

Czystek jest typową rośliną basenu Morza Śródziemnego. Występuje około 20 gatunków tej rośliny, a najpopularniejsze gatunki to czystek: szary, kreteński, żywicowy, wawrzynolistny. W Polsce najpopularniejszy jest czystek szary, któremu często niesłusznie przepisuje się właściwości pozostałych. Należy dodać, że klasyfikacja poszczególnych gatunków roślin jest bardzo trudna. Różnorodność gatunków czystka, zmienność chemotypu i tym samym zróżnicowana zawartość związków obecnych w tych gatunkach. Dlatego trudno ustalić dokładne działanie preparatów dostępnych w sprzedaży, gdyż nie jest doprecyzowany gatunek tej rośliny. Podobnym przykładem jest roślina o nazwie lebiodka pospolita (oregano). Terapeutyczne działanie olejku oregano jest ściśle uzależnione od gatunku i warunków bytowania, a tym samym składu chemicznego rośliny.

Picie naparów z czystka w naszym kraju jest dużo bardziej popularne niż w krajach, gdzie ta roślina występuje naturalnie, czyli w Hiszpanii czy Maroko.

 

Za co zatem „kochamy czystka”

 

  • związki polifenolowe, które mają działanie antyoksydacyjne.

Takie działanie mają produkty bogate w witaminę A, C, E, β-karoten i flawonoidy – to potężne antyoksydanty tzw. przeciwutleniacze, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych i ich pochodne. Wymieńmy kilka z nich: marchew, jarmuż, bataty, morele, czereśnie, wiśnie, śliwki, czerwone wino, herbata zielona, biała, owoce dzikiej róży, owoc granatu, owoce jagodowe, likopen zawarty w pomidorach. Znajdziemy je również w kwiatostanie: głogu, lipy, kocanek kwiecie bzu czarnego, liściu brzozy, zielu nawłoci, rdestu ptasiego czy fiołka trójbarwnego.

 

            

 

  • przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze

Takie właściwości posiadają surowce olejkowe do których należy: liść eukaliptusa, mięty pieprzowej, melisy czy rozmarynu i ich olejki eteryczne. Surowce garbnikowe: kora dębu, liść szałwii, liść jeżyny fałdowanej.

  • na przeziębienia chroni przed infekcjami-wzmacnia odporność

Udowodnione działanie ma: kora wierzby, kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy. Wymienione rośliny mają działanie: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, napotne.

  • hamowanie adhezji bakterii w jamie ustnej

takie działanie ma napar z liści szałwii, koszyczka rumianku, kory dębu, ziela krwawnika czy tymianku.

 

      

 

Dobroczynnych właściwości czystka opisywanych na stronach internetowych jest znacznie więcej, ja skupiłam się na tych kluczowych.

Zwróćmy uwagę na fakt i zadajmy sobie pytanie, dlaczego nie ma opracowań dotyczących rośliny, która posiada tyle właściwości leczniczych, biorąc pod uwagę historię i dorobek ziołolecznictwa. W związku z tym, że jest ogromne zainteresowanie tą rośliną EMA rozpoczęła zbieranie informacji na temat jej badań i zastosowania, aby stworzyć monografię z rzetelnymi danymi. Do tego czasu nim roślina zostanie dokładnie przebadana, a do tej pory przeprowadzono dopiero wstępne badania na modelach komórkowych, możemy z powodzeniem sięgnąć po rośliny, które mają udokumentowane i udowodnione działanie wymienione powyżej.

Nasze życie jest ściśle związane z ekosystemem, który nas żywi, ubiera i daje równowagę psychiczną, daje nam bogactwo, po które wystarczy sięgnąć. Dlatego warto czasem zatrzymać się i rozejrzeć wokół siebie i zjeść coś co przyniesie korzyść naszemu organizmowi.

 

Co dla kogo oceńcie sami 🙂

Opracowała: Dietetyk kliniczny oraz specjalista w zakresie fitoterapii

Agnieszka Pierwoła

Kontakt

Cieszyn

NZOZ Ubezpieczalnia
ul. Bielska 37
Wtorek:13:00 – 19:00
Cieszyn

Bielsko-Biała

Przychodnia ADA Medica
ul. Legionów 50
Poniedziałek :13:00 – 15:30
Cieszyn

Żory

Poliklinika Gaweł
ul. Sądowa 5
Czwartek: 15.00-21.00
Cieszyn

Skoczów

Poradnia Dietetyczna Dietuss
Sklep zielarski, zdrowa żywność
ul. Stalmacha 7
Cieszyn